Aktualności






Historyczne zmiany w przepisach gry w koszykówkę
22-06-2008
Obradujący w kwietniu br. w olimpijskiej miejscowości Beijing (Chiny) zarząd FIBA, podjął istotne i historyczne decyzje dotyczące zmian w Oficjalnych Przepisach Gry w Koszykówkę. Ma to na celu dalsze ujednolicenie wszystkich przepisów gry i w konsekwencji stworzenie jednolitych ogólnoświatowych zasad gry w koszykówkę.

Poniżej znajduje się podsumowanie wszystkich zatwierdzonych zmian, które ujmuje historyczne poprawki jak przesunięcie linii rzutów za 3 punkty (wprowadzona w roku 1984) oraz zmianę trapezowego obszaru ograniczonego na prostokątny (wprowadzony w 1950 roku).

Oficjalne Przepisy Gry 2008

Wymienione poniżej przepisy wejdą w życie po zakończeniu turnieju olimpijskiego 1-ego października 2008.

Art. 4.3 Stroje

Podkoszulki noszone pod oficjalnymi strojami do gry są niedozwolone.

Art. 25.2.3 Zawodnik upadający na parkiet

Zagraniem legalnym jest kiedy zawodnik trzymając piłkę przewraca się na parkiet i ślizga się po nim.

Art. 28.1.3 Piłka wchodzi na pole ataku

Piłka wchodzi na pole ataku, kiedy podczas kozłowania z pola obrony na pole ataku obie stopy kozłującego zawodnika oraz piłka są w kontakcie z polem ataku.

Art. 30.1.2 Powrót piłki na pole obrony

Naruszenia przepisów nie będzie stanowić sytuacja kiedy zawodnik, który wyskakując ze swojego pola ataku ustanawia nowe posiadanie piłki przez swoją drużynę łapiąc piłkę w locie i opada na swoje pole obrony.

Art. 31 Ingerencja w lot piłki do kosza (zdobywanie punktów i ingerencje)

Jeśli zawodnik sięga przez kosz od spodu i dotyka piłki, nie jest to zwykłe naruszenie przepisów lecz stanowi ingerencję w lot piłki do kosza, z wszystkimi właściwymi konsekwencjami.

Art. 36.1.4 Faul niesportowy

Jeśli zawodnik obrony powoduje kontakt z zawodnikiem ataku od tyłu lub z boku podczas kontrataku, a pomiędzy zawodnikiem ataku a koszem przeciwników nie ma obrońców, to taki faul należy orzec jako niesportowy.

Art. 38.3.1 Faul techniczny

Faul techniczny może być orzeczony przeciwko zawodnikowi za nadmierne wysuwanie łokci (bez spowodowania kontaktu) .

Oficjalne Przepisy Gry 2010

Poniżej przedstawione przepisy wejdą w życie odpowiednio:

* od 1 października 2010 dla głównych rozgrywek FIBA jak Turniej Olimpijski, Mistrzostwa Świata Kobiet i Mężczyzn, Mistrzostwa Świata U-19 i U-17 Kobiet i Mężczyzn oraz Mistrzostwa Strefowe lub Kontynentalne Kobiet i Mężczyzn.

* od 1 października 2012 dla wszystkich pozostałych oficjalnych rozgrywek FIBA oraz dla rozgrywek najwyższego szczebla Federacji Narodowych.

Art. 2.2.3 Linie rzutów wolnych oraz obszary ograniczone

Obszary ograniczone powinny być wrysowane w boisko jako obszar prostokątny (nie jak dotąd trapezowy) jak pokazano na rysunku.

Art. 2.2.4 Linia rzutów za trzy (3) punkty

Odległość linii rzutów za trzy punkty od kosza powinna wynosić 6,75 m (nie jak dotąd 6,25m)

Art. 2.2.6 Linie wprowadzania piłki

Dwie (2) krótkie linie powinny być wyrysowane poza boiskiem po przeciwnej stronie stolika sędziowskiego i ławek drużyn, w odległości 8,325 m pomiędzy wewnętrzna krawędzią linii końcowej boiska a zewnętrzna krawędzią tejże linii. Innymi słowy linie te powinny być wyrysowane poza boiskiem na szczycie linii rzutów za trzy punkty jak pokazano na powyższej grafice.

Podczas ostatnich dwóch minut 4 kwarty lub ostatnich dwóch minut każdej dogrywki, w sytuacji przyznania przerwy na żądanie drużynie, która będzie miała prawo do wprowadzania piłki ze swojego pola obrony, wprowadzenie to nastąpić powinno z nad “linii wprowadzania piłki” na polu obrony drużyny wprowadzającej piłkę, a jak dotychczas z nad przedłużenia linii środkowej naprzeciw stolika sędziowskiego.

Art. 2.2.7 Półkole bez szarżowania

Półkole bez szarżowania powinno być wrysowane w boisko pod koszem. Odległość między wewnętrznym brzegiem półkola a środkiem obręczy kosza ( mierzonym na boisku) powinna wynosić 1,25 m.

Faul w ataku (szarżowania) nie może być orzeczony przeciwko zawodnikowi ataku, jeśli zawodnik obrony znajduje się wewnątrz “półkola bez szarżowania”.

Art. 29 Dwadzieścia cztery (24) sekundy

Jeśli gra została zatrzymana, a wprowadzenie piłki nastąpi z pola obrony, jeśli jest to wymagane w myśl odpowiednich przepisów, urządzenie do pomiaru czasu 24 sekund powinno być zresetowane i powinno wskazywać 24 sekundy.

Jeśli gra została zatrzymana, a wprowadzenie piłki nastąpi z pola ataku, jeśli jest to wymagane w myśl odpowiednich przepisów, urządzenie do pomiaru czasu 24 sekund powinno być ustawione w ten sposób że:

* jeśli urządzenie do pomiaru 24 sekund wskazuje 14 lub więcej sekund, urządzenie nie powinno być zresetowane.
* jeśli urządzenie do pomiaru 24 sekund wskazuje 13 lub mniej sekun, to urządzenie powinno być nastawione na 14 sekund.

(Powyższe tłumaczenie nie jest oficjalnym przekładem na język polski, a tekst oryginalny znajduje się pod adresem FIBA.com. - źródło - 4referee.org)






Stretball - wyniki
31-05-2008
Nareszcie dopisała nam pogoda. Po 4 latach deszczów w sobotę mieliśmy 30 stopniowy upał, a w niedzielę upał i pustynną burzę (kto był ten wie, szczegóły pojawią się na zdjęciach w galerii).


Wyniki turnieju „Koszykówka na Błoniach” 2008.

Kategoria A chłopcy 1992 – 94
1. Kilo Cukru
(Damian Jędrzejewski, Sebastian Pochopień, Kamil Lis, Mateusz Tomanek)
2. Streetball Playaz
3. Nawijka Squad

Kategoria B dziewczęta 1992 – 94
1. Dominikanki
(Magdalena Zuziak, Paulina Caputa, Aleksandra Golec, Agnieszka Dłutek)
2. Teletubisie
3. Beboki

Kategoria C chłopcy 1990 – 91
1. Brother Team Junior
(Krzysztof Gardas, Przemysław Rączka, Dawid Kiszło, Szymon Kałuża)
2. RIMS
3. Żubry

Kategoria D dziewczęta 1990 – 91
1. Bestie
(Sylwia Dziasek, Mariola Jakubiec, Sylwia Wardzała, Karina Kohut)
2. Antonówki
3. Gołąbeczki

Kategoria E OPEN mężczyzn
1. ZOO 2
(Paweł Sablik, Grzegorz Szybowicz, Dariusz Sklarczyk, Przemysław Bortlik)
2. Brother Team Senior
3. YNO

Kategoria F OPEN kobiet
1. Ziemany Team
(Joanna Mołdysz, Barbara Śleziak, Dorota Wróbel, Maria Bednarz)
2. Lipowa

Kategoria Old Stars 1978 i starsi
1. Rosomaki
(Tomasz Knieć, Robert Grajcarek, Ireneusz Tarnawa, Krzysztof Wiewióra)
2. Bad Boys
3. Elefanty

Konkurs wsadów (slam dunk)
1. Grzegorz Szybowicz
2. Paweł Sablik
3. Gracjan Białoń

Konkurs rzutów zza linii 6,25 (trrrriplaaaa) ;)
1. Paweł Sablik
2. Sebastian Sordyl


To był naprawdę udany turniej! Zapraszamy za rok! :)






Koszykówka na Błoniach - informacje
28-05-2008
W sobotę o 8.30 przedstawiciele zespołów odbiorą napoje i karty kwalifikacji. Pomiędzy 8.30, a 9.00 MUSZĄ zostać uzupełnione wszystkie brakujące dokumenty.

Lista zespołów zakwalifikowanych do turnieju:

Podano orientacyjne godziny rozpoczęcia meczów w każdej kategorii.

Kategoria A - Chłopcy rocznik 1992 - 94 - pierwsze mecze od 13.00
(Do dalszych gier awansują wszystkie drużyny)

Grupa A
B-B Rivers
Free Boys
Kilo Cukru

Grupa B
SOS
Streetball Playaz
Nawijka Squad

Kategoria B - Dziewczęta rocznik 1992 - 94 - pierwsze mecze od 9.30
(Do dalszych gier awansują pierwsze 4 zespoły z każdej grupy)

Grupa A
Atomówki
Smerfy
Dzikie Koty
Nawiedzone
Parufcie

Grupa B
Punky Funky
Teletubisie
Beboki
Phoenix
Dominikanki

Kategoria C - Chłopcy rocznik 1990 - 91 - pierwsze mecze od 13.30
(Do dalszych gier awansują pierwsze dwie drużyny z każdej grupy i dwie najlepsze z trzecich miejsc.)

Grupa A
Żubry
Weź Dwie
Twoja Stara

Grupa B
RIMS
Lafity
TB Crew

Grupa C
Streetballers
Mortal Kombat
Brother Team Junior

Kategoria D - Dziewczęta rocznik 1990 - 91 - pierwsze mecze od 10.30
(Do dalszych gier awansują wszystkie drużyny.)

Grupa A
SBX
Bestie
Antonówki
Gołąbeczki

Kategoria E - OPEN Mężczyzn - pierwsze mecze od 10.00
(Do dalszych gier awansują pierwsze dwie drużyny z każdej grupy i trzecie z grup B i C.)

Grupa A
Sky Force
So Fresh
ZOO 2

Grupa B
YNO
AZS Wyższa Szkoła Administracji B-B
ZOO 1
Brother Team Senior

Grupa C
Wymiatacze
Morena Split
Prynce
Chleb Ze Smalcem

Kategoria F - OPEN Kobiety - mecz o 14.00
(Do finału awansują pierwsze dwie drużyny) :)
Kategoria poza głównym turniejem.

Lipowa
Ziemany Team

Kategoria G - Old Stars - pierwsze mecze od 10.30
(Do dalszych gier awansują wszystkie drużyny.)

Grupa A
Style 2
Rosomaki
Bad Boys
Elefanty






Wyniki klasyfikacji indywidualnych
27-05-2008
1 liga

Najlepszy strzelec – Kamil Blachura (Kamikadze) – 28,3 pkt/mecz
Najlepiej rzucający za 3 pkt – Kamil Blachura (Kamikadze) (21) – 4,0 trafienia/mecz
Zbiórki – Mariusz Depczyński (Elefanty Infonet Projekt) (20 i 21) - 14,2 zb/mecz
Asysty – Ignacy Grzanka (Hotel Babel Brzeszcze) - 5,4 as/mecz
Bloki – Robert Kozaczka (Shakers) - 3,4 bl/mecz
Przechwyty – Sławomir Kruczek (Shakers) (21) - 4,2 prz/mecz
Najskuteczniejszy za 2 punkty – Marcin Płonka (Wojownicy) – 69,8% (37 celnych)
Najskuteczniejszy za 3 punkty – Przemysław Przeszłowski (Wojownicy) – 52,6% (10 celnych)
Najskuteczniejszy w rzutach wolnych – Robert Kozaczka (Shakers) – 84,2% (16 celnych)
Straty – Wojciech Żak (Tantum Verde) (20 i 21) – 5,0 str/mecz

2 liga

Najlepszy strzelec – Wojciech Urbańczyk (Chrom) – 26,1 pkt/mecz
Najlepiej rzucający za 3 pkt – Adam Solak (Rosomaki) – 2,8 trafienia/mecz
Zbiórki – Dominik Skowron (Chrom) - 12,3 zb/mecz
Asysty – Łukasz Ledwin (Chrom) – 6,0 as/mecz
Bloki – Maciej Goryl (RIMS) – 4,3 bl/mecz
Przechwyty – Jacek Kocur (Rosomaki) – 4,3 prz/mecz
Najskuteczniejszy za 2 punkty – Dominik Skowron (Chrom) – 71,0% (71 celnych)
Najskuteczniejszy za 3 punkty – Michał Talik (Chrom) – 38,1% (8 celnych)
Najskuteczniejszy w rzutach wolnych – Piotr Pysz (Pudzian Academy) – 100% (10 celnych)
Straty – Robert Kozik (Pudzian Academy) – 7,5 str/mecz

Klasyfikacja Fair Play – Zakończenie klasyfikacji po półfinałach.

Uwaga!
Rozdanie nagród indywidualnych (DO RĄK WŁASNYCH) w przerwie finału 1 ligi 28 czerwca 2008 ok. godz. 17.45


Legenda:
(21) - oznacza, że zawodnik wygrał tę klasyfikację w poprzedniej edycji,
(20 i 21) - oznacza, że zawodnik wygrał tę klasyfikację w dwóch poprzednich edycjach.






Komunikat Bielskiej Ligi Koszykówki 5/XXII/2008
14-05-2008
I.
Na prośbę drużyny Shakers, ich mecz z Tantum Verde z dnia 25 maja, zostaje przeniesiony na środę 14 maja godz. 20.20

II.
Na prośbę drużyny Pudzian Academy, ich mecz z Kultura i Sport Żywiec z dnia 16 maja, zostaje przeniesiony na piątek 23 maja godz. 18.20

III.
Na prośbę wirtuozów celuloidowej piłeczki BISTS Polsport Bielsko-Biała, którzy 25 maja o godz. 17.00 rozegrają rewanżowy mecz (baraż) decydujący o awansie do 1 ligi tenisa stołowego, dużym zmianom ulega terminarz 1 ligi BLK w tym terminie.

Terminarz ostatniej kolejki rundy zasadniczej 1 i 2 ligi:

14 maj – środa
20.20 Tantum Verde – Shakers

24 maj – sobota
8:40 Snipers – Cropp Team
10:20 Pudzian Academy – Chrom
12:00 RIMS – Kultura i Sport Żywiec
13:40 Brother Team – Rosomaki
15:20 Hotel Babel Brzeszcze – Zryw Bielsko-Biała

25 maj – niedziela
11:20 SamoObrona – Wojownicy
13:00 Kamikadze – Elefanty Infonet Projekt

IV.
Za otrzymanie trzeciego i czwartego przewinienia technicznego w sezonie zawodnik zespołu Chrom, Mariusz Kubień, zgodnie z Systemem Kar BLK zawartym w Regulaminie BLK, zostaje ukarany zawieszeniem na 3 kolejne mecze. Decyzją Komisji Dyscyplinarnej, nie zwiększono zawieszenia o dodatkowe mecze, a kary automatyczne zostały utrzymane w mocy.

V.
Streetball 31 maja i 1 czerwca! Szczegóły i dokumenty do pobrania są na stronie www.blk.com.pl
Zapisy tylko w jeden dzień: 27 maja od 14.00 do 19.00 przy kasach Kinoplex’u. Dla zespołów z poza Bielska jest możliwa rejestracja przez internet.






Streetball już blisko!
07-05-2008
Streetball już za 3 tygodnie. 31 maja i 1 czerwca będziemy jak co roku grać w turnieju "Koszykówka na Błoniach".
Szczegóły i dokumenty są już do pobrania tutaj.
Dla zespołów z poza Bielska jest możliwa rejestracja przez internet. Po instrukcje proszę pisać na adres biuro(at)blk.com.pl






Nowy mecenas BLK - pizza gratis na meczu Rosomaków!
09-05-2008
Nowym mecenasem BLK została Pizzeria VaBank. Jutro na meczu Rosomaków rozdane zostaną kupony na darmową pizzę w pizzerii na os.Beskidzkim. Serdecznie zapraszamy na mecz :)






Kolejne zmiany w terminarzu.
18-04-2008
Komunikat Bielskiej Ligi Koszykówki 4/XXII/2008

I.
Na prośbę drużyny Kultura i Sport Żywiec, ich mecz z Pudzian Academy z dnia 26 kwietnia, zostaje przeniesiony na piątek 16 maja.

II.
Na prośbę drużyny Kamikadze, po uzgodnieniach z zainteresowanymi drużynami zmianie ulega terminarz meczów w najbliższą niedzielę tj. 27 kwietnia:

13:20 Zryw Bielsko – Biała – SamoObrona
15:00 Wojownicy – Tantum Verde
16:40 Elefanty Infonet Projekt – Hotel Babel Brzeszcze
18:20 Kamikadze – Shakers






Zmiany w terminarzu!
10-03-2008
Komunikat Bielskiej Ligi Koszykówki 3/XXII/2008

I.

Z powodu braku wolnej hali sportowej zmienia się terminarz meczów
w najbliższą niedzielę 16 marca.

Rozegrane zostaną tylko dwa mecze 1 ligi:

17:20 Shakers - Elefanty Infonet Projekt
19:00 Wojownicy - Hotel Babel Brzeszcze


Pozostałe mecze 3 kolejki zostają przeniesione na sobotę 5 kwietnia:

16:00 Zryw Bielsko-Biała - Tantum Verde
17:40 SamoObrona - Kamikadze


II.

Dostępny jest kompletny terminarz 22 edycji.






W 2 lidze Chrom i KiS Żywiec
17-02-2008
Po dzisiejszym turnieju barażowym do 2 ligi awansowały zespoły Chrom oraz Kultura i Sport Żywiec.

Tabela po turnieju:

1. Chrom 6 pkt
2. Kultura i Sport Żywiec 5 pkt
3. No Flow 4 pkt
4. Human Nation 3 pkt

Najlepszym strzelcem został Łukasz Ledwin [Chrom] 17,7 pkt/mecz
Obejrzyj film
1 Sierp Bartosz 8,0
2 Szybowicz Grzegorz 8,0
3 Rutkowski Łukasz 6,6
4 Słodownik Mariusz 5,0
5 Kunowski Piotr 5,0
6 Master Marcin 4,8
1 Malarz Kamil 14,3
2 Goryl Maciej 12,5
3 Piasecki Sergiusz 11,3
4 Męcnarowski Piotr 11,2
5 Staniek Tomasz 10,7
6 Chrapek Jakub 10,7